Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

KANADA

Flaga Kanady

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 9970610 km2
Ludność: 30 mln
Stolica: Ottawa
Ważniejsze Miasta: Toronto, Vancouver, Montreal, Quebec
Język Urzędowy: angielski, francuski
Religie: Chrześcijaństwo
Waluta: Dolar Kanadyjski
Średnia Temperatura:
Latem; 21°C
Zimą: -18°CAtrakcyjność Turystyczna:
Kanada, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne Kanady (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 
 
Przewodnik Parki Narodowe Kanady "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Parki Narodowe Kanady - Prowincja Alberta / Prowincja British Columbia / Prowincja Manitoba / Prowincja New Brunswick / Prowincja Newfoundland i Labrador / Parki Terytoriów Północno-Wschodnich / Prowincja Nova Scotia / Prowincja Nunavut / Prowincja Ontario / Parki Narodowe Księcia Edwarda / Prowincja Quebec / Prowincja Saskatchewan / Prowincja Yukon / / Atrakcje Turystyczne Kanady (Filmy)

 

Parki Narodowe Kanady

PROWINCJA ALBERTA

Park Narodowy Banff -
(powstał w 1885 roku, powierzchnia 6641 km2) jest to najstarszym park, Kanady i zarazem najliczniej odwiedzany przez turystów. Obok pięknych szmaragdowych jezior, gór i bogatej w faunę i florę przyrody, dostarczy nam również niezapomnianych wrażeń podczas odkrywania w nim historii Indian.

Park Narodowy Elk Island -
(powstał w 1913 roku, powierzchnia 194 km2) jest to jedyny park narodowy w na terenie Kanady, którego całkowity obszar został ogrodzony. Słynie głównie z zamieszkujących go zwierząt takich jak , wapiti, łosie, żubry oraz piękne rośliny, jaskier i buffalo bean.

Park Narodowy Jasper - (powstał w 1907 roku, powierzchnia 10880 km2) to największy z sześciu kanadyjskich parków położonych w Górach Skalistych, wraz z najwyższym wzniesieniem sięgającym 3747 m.n.p.m. Park ten zawiera wszystko czego dusza zapragnie, piękne góry, liczne rzeki, wodospady, przepiękna roślinność i zwierzęta a w tym słynne niedźwiedzie Grizli.

Park Narodowy Waterton Lakes -
(powstał w 1895 roku, powierzchnia 525 km2) to położony na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych w odległości 276 km na południe od Calgary. Położony nad przepięknymi jeziorami i bogaty szczególnie w liczne piękne kwiaty porastające stocza górskie stanowi nie lada atrakcję.

PROWINCJA BRITISH COLUMBIA

Park Narodowy Glacier -
(powstał w 1920 roku, powierzchnia 1349 km2) oferuje on piękne lodowce oraz przeróżne formy lodowe i skalne jak i drugą pod względem wielkości w systemie parków narodowych formację podziemnych korytarzy i jaskiń.

Park Narodowy Gwaii Haanas - (powstał w 1996 roku, powierzchnia 1495 km2) to ścisły rezerwat przyrody, który tworzą 138 wyspy z Archipelagu Haida, dostępnych jedynie drogą wodną lub powietrzną.

Park Narodowy Kootenay - (powstał w 1886 roku, powierzchnia 1406 km2) to przede wszystkim piękna przyroda (występuje niedźwiedź Baribal) ale także poza wspaniałymi widokami można zażyć tu kąpieli w gorących źródłach Radium Hot Springs.

Park Narodowy Mount Revelstoke - (powstał w 1886 roku, powierzchnia 1406 km2) położony w Górach Columbia, w paśmie o nazwie Selkirk i słynie głównie z pięknych lilii i leśnych zwierząt.

Park Narodowy Pacific Rim - (powstał w 1970 roku, powierzchnia 105 km2) położony przy linii brzegowej zachodniego wybrzeża Wyspy Vancouver, w skład parku wchodzą kamienisto-piaszczysta plaża Long Beach, Broken Islands Group - archipelag złożony z ponad 100 wysp (dostępnych tylko drogą morską) jak i West Coast Trail - 72 kilometrowy szlak turystyki pieszej.

Park Narodowy Yoho - (powstał w 1886 roku, powierzchnia 1313 km2) na terenie tego pięknego parku znajduje się aż 28 szczytów górskich, które mają wzniesienia ponad 3000 m.n.p.m.. Znajduje się tutaj także drugi pod względem wysokości wodospad w Kanadzie, Takakkaw.

PROWINCJA MANITOBA

Park Narodowy Riding Mountain -
(powstał w 1929 roku, powierzchnia 2970 km2) znajdujący się w północno-zachodniej części od Winnipeg. Krajobraz parku tworzą mieszane lasy z polanami i łąkami, które poprzecinane są strumykami i ciekami wodnymi, tworzącymi liczne większe i mniejsze jeziora oraz torfowiska i tereny o podłożu bagiennym.

Park Narodowy Wypusk - (powstał w 1996 roku, powierzchnia 11475 km2) usytuowany jest na granicy lasu i tundry i oddalony na południowo-wschodniej część osady Churchill. To jeden z zimniejszych miejsc w Kanadzie stanowi jedno z największych na świecie miejsc występowania niedźwiedzia polarnego (Thalarctos Maritimus).

PROWINCJA NEW BRUNSWICK

Park Narodowy Fundy -
(powstał w 1979 roku, powierzchnia 240 km2) położony nad linią brzegową Zatoki Fundy o długości 13km. Występuje tu ciekawe zjawisko podczas przypływu, kiedy to poziom wody w zatoce może się podnieść nawet o 9 metrów.

Park Narodowy Kuchibouguac - (powstał w 1948 roku, powierzchnia 205 km2) znajduje się we wschodniej części prowincji nad Zatoką St. Lawrence. Park ten tworzą kilometrowe wydmy piaskowe oraz piękne plaże, można napotkać nietypowe formacje piaskowo-skalne tworzące przepiękne laguny. Stanowią one naturalną ochronę lądu przed wzburzonym morzem.

PROWINCJA NEWFOUNDLAND I LABRADOR

Park Narodowy Gros Morne
- (powstał w 1970 roku, powierzchnia 1805 km2) to usytowany park w zachodnim wybrzeżu terenów Nowej Funlandii, gdzie jego największą atrakcją jest "Karibu" czyli amerykański podgatunek renifera euroazjatyckiego oraz występowanie "zająca polarnego" które, podkreśla arktyczny charakter parku.

Park Narodowy Terra Nova - (powstał w 1957 roku, powierzchnia 396 km2) znajduje się w Zatoce Bonavista, i stanowi jedno z niewielu miejsce gdzie wybrzeże lądu poprzecinane jest licznymi fiordami, wraz z towarzyszącymi im zalesionymi wyspami. Jest to zarazem najbardziej wysunięty na wschód park narodowy Kanady.

PARKI NARODOWE TERYTORIÓW PÓŁNOCNO-WSCHODNICH

Park Narodowy Aulavik -
(powstał w 1992 roku, powierzchnia 12200 km2) to park znajdujący się na Wyspie Banks położonej 800 kilometrów północno-wschodniej miejscowości Inuvik. Na wyspie tej poza wieloma gatunkami ptaków można spotkać żyjącego stadnie piżmowoła (Ovibos Moschatus) - przeżuwacza z rodziny krętonogich.

Park Narodowy Nahanni - (powstał w 1972 roku, powierzchnia 4700 km2) ten znajdujący się w południowo-zachodniej części Terytoriów Półonocno-Wschodnich Kanady Park Narodowy, zamieszkany jest przez 32 gatunki ssaków i 120 gatunków ptaków. Różnorodność zamieszkujących tu zwierząt i możliwość podglądania ich w naturalnym środowisku to główne zalety tego parku.

Park Narodowy Tuktut Nogait - (powstał w 1996 roku, powierzchnia 16370 km2) znajduje się wśród Wzgórz Melville w odległości 25 kilometrów od Paulatuk. Ten oddalony o zaledwie 160 kilometrów od koła podbiegunowego park może pochwalić się występowaniem wielu gatunków zwierząt, wśród których można wymienić: renifera, piżmowoła, grizzly, wilka. Park jest również ostoją dla wielu gatunków ptaków, wśród których można wymienić sokoła wędrownego, myszołowa włochatego, sokoła norweskiego oraz orła przedniego.

Park Narodowy Wood Buffalo - (powstał w 1922 roku, powierzchnia 44840 km2) to największy park w Kanadzie położony na granicy Alberty i Terytoriów Północno Zachodnich i zarazem czwarty pod względem wielkości na świecie. Z geograficznego punktu widzenia park Wood Buffalo jest bardzo ważny, gdyż na jego terenie znajdują się jedne z największych na świecie utworzonych przez rzeki delt.

PROWINCJA NOVA SCOTIA

Park Narodowy Cape Breton Highlands -
(powstał w 1936 roku, powierzchnia 948 km2) położony w północnej części Wyspy Cape Breton. Obszar parku składa się m.in. z gór, dolin, lasów, wodospadów oraz skalistych wybrzeży.

Park Narodowy Kejimkujik - (powstał w 1974 roku, powierzchnia 404 km2) znajduje się w południowo-wschodniej części prowincji Nova Scotia i można tu podziwiać wiele gatunków zwierząt, wśród których można wymienić: niedźwiedzia baribala, jelenia, bobra, łosia.

PROWINCJA NUNAVUT

Park Narodowy Auyuittuq
- (powstał w 1976 roku, powierzchnia 21496 km2) to pierwszy w Kanadzie park narodowy znajdujący się za Kołem Podbiegunowym. Roślinność parku jest bardzo uboga i wiele z roślin rośnie w kępach tworząc swój własny mikroklimat, który pozwala im przetrwać ostre arktyczne warunki. Na terenie Parku Narodowego Auyuittuq występuje: leming, gronostaj, niedźwiedź polarny, lis polarny i renifery. Cieszy się popularnością wśród wspinaczy górskich.

Park Narodowy Quttinirpaaq - (powstał w 1988 roku, powierzchnia 37775 km2) to drugi pod względem wielkości park jak i najdalej na północ wysunięta cześć Kanady, i jednocześnie najdalej wysunięty park narodowy świata. Quttinirpaaq oznacza "szczyt świata". Obszar parku jest zdominowany przez skały i lód. Jest to pustynia arktyczna z bardzo małą sumą opadów rocznych.

Park Narodowy Sirmilik - (powstał w 1999 roku, powierzchnia 22200 km2) położony na Wyspie Bylot i północnym cyplu Wyspy Baffin, gdzie wysokość klifów morskich sięga 300 metrów. W parku można zobaczyć jedne z najpiękniejszych górskich krajobrazów na świecie, w skład których wchodzą: góry, głębokie fiordy, zatoki, płaskie obszary tundry oraz lodowce.

PROWINCJA ONTARIO

Park Narodowy Bruce Peninsula -
(powstał w 1987 roku, powierzchnia 155 km2) położony na cyplu Półwyspu Bruce oddzielającego Zatokę Georgian od Jeziora Huron. Park posiada stosunkowo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, co przejawia się m.in, rozbudowaną siecią szlaków turystycznych o zróżnicowanych stopniach trudności. Pozwala to na uprawianie wielu dyscyplin, wśród których można wymienić: wspinaczkę, piesze wędrówki, oglądanie ptaków.

Park Narodowy Fathom Five Marine -
(powstał w 1987 roku, powierzchnia 112 km2) to pierwszy morski park narodowy Kanady położony na północnym cyplu Półwyspu Bruce oddzielającego Zatokę Georgian od Jeziora Huron.

Park Narodowy Georgian Bay Islands -
(powstał w 1929 roku, powierzchnia 25,6 km2) to nietypowy park gdyż tworzą go 59 wyspy, położone wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Zatoki Georgian.

Park Narodowy Point Pelée -
(powstał w 1929 roku, powierzchnia 25,6 km2) ten położony na południu Kanady na cyplu Półwyspu Pointe Pelée, stanowi jedno z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków. Tak wysoka liczba (360 gatunków ptaków) wynika z tego, że obszar parku leży na trasie przelotu i wędrówek ptaków.

Park Narodowy Pukaskwa -
(powstał w 1971 roku, powierzchnia 1888 km2) położony wzdłuż północnego wybrzeża Jeziora Superior. Na terenie Parku Narodowego Pukaskwa występuje wiele dzikich gatunków zwierząt, wśród których można wymienić: łosia, baribala, rysia kanadyjskiego, wilka. Ponadto na terenie parku występuje mała populacja reniferów.

Park Narodowy St. Lawrence Islands -
(powstał w 1904 roku, powierzchnia 9 km2) to najmniejszy park narodowy w Kanadzie tworzą go 19 granitowych wysp i 85 pojedynczych wysepek, rozmieszczonych pomiędzy miastami Brockville i Kingston. Głównym sposobem dotarcia do parku są łodzie a na niektórych wyspach znajdują się skromna infrastruktura turystyczna.

PARKI NARODOWE WYSP PRINCE EDWARD'S

Park Narodowy Księcia Edwarda -
(powstał w 1937 roku, powierzchnia 18 km2) Jest to jeden z najmniejszych kanadyjskich parków narodowych. Park obejmuje ochroną wiele obszernych plaż oraz piaszczystych wydm. W minionych latach ekolodzy uznali park jako najbardziej zagrożony spośród wszystkich kanadyjskich parków narodowych.

PROWINCJA QUEBEC

Park Narodowy Forillon -
(powstał w 1974 roku, powierzchnia 240 km2) usytuowany na północno-wschodnim cyplu Półwyspu Gaspé, którego krajobraz jest stosunkowo zróżnicowany. W jego skład wchodzą m.in. lasy, wydmy, klify i wodospady.

Park Narodowy La Mauricie -
(powstał w 1977 roku, powierzchnia 536 km2) położony 220 kilometrów od miasta Montreal, stanowi popularne miejsce dla uprawiania dyscyplin sportu takich jak, kajakarstwo górskie czy canoeing.

Park Narodowy Mingan Archipelago - (powstał w 1984 roku, powierzchnia 151 km2) w skład parku wchodzi 40 wapiennych malowniczych wysepek.

PROWINCJA SASKATCHEWAN

Park Narodowy Grasslands -
(powstał w 1981 roku, powierzchnia 906 km2) położony na prerii w południowo-zachodniej części prowincji przy granicy ze stanem Montana w USA. Na terenie parku występuje m.in. antylopa widłoroga, preriokur ostrosterny, pójdźka ziemna, jastrząb oraz grzechotnik.

Park Narodowy Księcia Alberta - (powstał w 1927 roku, powierzchnia 3874 km2) park jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok, jednakże największa liczba zwiedzających przypada na okres letni. Różnica wysokości w parku zawiera się w przedziale od 488 m na zachodzie, do 724 m na wschodzie.

PROWINCJA I TERYTORIUM YUKON

Park Narodowy Ivvavik
- (powstał w 1984 roku, powierzchnia 10168 km2) znajdujący się około 800 kilometrów na północny-zachód od Whitehorse oraz 200 kilometrów na zachód od Inuvik.

Park Narodowy Kluane - (powstał w 1972 roku, powierzchnia 22000 km2) położony w południowo-zachodniej części Prowincji Yukon, 150 kilometrów na zachód od Whitehorse, na terenie którego znajduje się najwyższy szczyt Kanady (Mount Logan - 6050 m.n.p.m.) Góry i lodowce pokrywają aż 82% powierzchni tego parku.

Park Narodowy Vuntut - (powstał w 1995 roku, powierzchnia 4345 km2) położony w zachodniej części Prowincji Yukon, dostępny z osady Old Crow drogą powietrzną lub wodną.

 
Hotele Kanada

 

Mapa Kanady

Mapa Kanady

Galerie zdjęć z Kanadyjskich Parków Narodowych

Galeria 1 / Galeria 2 / Galeria 3

Zdjęcia z Kanady


Kanada zdjęcia

Zdjęcia z kanady

Kanada - Filmy i Atrakcje Turystyczne

Przydatne Linki
Przewodnik Po Kanadzie
Więcej o Parkach Narodowych
Oficjalna Kanadyjska Stona o Parkach Narodowych


Wróć do początku strony / Wróć do przewodnika o Kanadzie / Zobacz zdjęcia z Parków Narodowych Kanady / Hotele Kanada


Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012